В сряда Германия и Франция хвърлиха в безпорядък внимателно дирижираната руска политика на Европейския съюз (ЕС), като повишиха заплахата от нови икономически санкции и същевременно повдигнаха въпроса за среща на върха между европейските лидери и руския президент Владимир Путин.
Предложенията, представени от германския канцлер Ангела Меркел след консултация с френския президент Еманюел Макрон, бяха обявени в навечерието на срещата на върха на Европейския съвет, на която държавните и правителствените ръководители трябваше да обсъдят отношенията между ЕС и Русия по време на вечеря, пише онлайн изданието Politico.eu.
Инициативите изглежда имат за цел да създадат нов подход на "морков и тояга" към Русия от страна на ЕС, който работи усилено, за да остане единен на фона на натиска на Москва след инвазията и анексирането на Крим през 2014 г. Длъжностните лица не успяха да обяснят защо предприемането на подобен ход в този момент може да даде различни резултати от предишните опити за връзка с Путин.
Има обаче някои признаци, че планът може да има обратен ефект, като това може да раздели ЕС. Това може да подкопае и усилията на американския президент Джо Байдън да измести динамиката между Запада и Кремъл само седмица, след като се срещна с Путин на срещата на високо равнище в Женева.
Германско-френският план, разкрит по време на среща на дипломати от ЕС, изненада ръководителите на европейските институции, включително председателя на Съвета Шарл Мишел, който контролира програмата на срещата на върха.
Много дипломати от ЕС изразяват ярост от предложението в последния момент, като някои от най-силните възмущения идват от трите балтийски страни и Полша. Тези страни отдавна се застъпват за твърд отговор на руската военна агресия в Украйна, на действията на руските оперативни работници на европейска земя, включително убийства, и на отравянето и последващото затваряне на руския опозиционер Алексей Навални.
Случаят с Навални, по-специално, спомогна за укрепването на единството на ЕС срещу Русия, като Меркел лично обяви резултатите от германското разследване, показващо, че Навални е бил отровен с военно химическо оръжие.
Идеята за потенциална среща на върха между Путин и лидерите на ЕС порази много дипломати и длъжностни лица като недобре замислена и ненавременна. Експерти смятат, че тя по същество възнаграждава руския лидер без дори да е ясно дали той ще отговори положително на увертюрите на Байдън.
ЕС също има свои причини да държи Москва на една ръка разстояние. Руският външен министър Сергей Лавров унизи ръководителя на външната политика на ЕС Жозеп Борел по време на пътуването му в Москва по-рано тази година и многократно обвинява ЕС в налагането на незаконни санкции и влошаването на отношенията между двете страни през последните години.
Някои официални представители предполагат, че европейските лидери са готови да се включат в разговора между Байдън и Путин и че са били раздразнени да видят как американският президент обсъжда въпроси от по-непосредствено стратегическо значение за Европа - въпреки че подобни възгледи са напълно откъснати от геополитическата реалност, като се има предвид очевидната история на Москва и Вашингтон като бивши суперсили в студена война.
преди 3 години Няма как, това е географията. ЕС и Русия са съседи и с *** трябва да се говори и да се търгува и всички санкции да се махнат. За крим въпроса е приключил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "...нов подход на "морков и тояга" към Русия..." ..................смех , всички пътища водят към Путин , тоягата да си я бият сами , а моркова ... изотзади ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "...нов подход на "морков и тояга" към Русия..." ..................смех , всички пътища водят към Путин , тоягата да си я бият сами , а моркова ... изотзади ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Пак да кажем нещо за превода и преводача:В заглавието четем за някаква увертюра (на български тази дума се превежда като встъпление, въведение), а текста срещаме истинския предмет на статийката: 'германско-френското предложение'. Демек - аФторката не знае що е то увертюра и оферта. Явно звучат яко, ама не били компютри а компоти и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Добър тандем са Меркел и Макрон. Сключиха сделка с китайците. После застанаха до американските съюзници в борбата им срещу Китай и Русия. Наложиха санкции на Русия, сега ще сключат сделка с Русия. Разкараха англичаните от ЕС по мирен път. Кефи как Меркел ги изслушва всички и после си прави каквото си е решила. Най големия играч и политик в последните 20 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Меркелица е доста неадекватна последните години.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар